Thursday Survey 9/8/16

I got a rough estimate of rent expense from Mark when he was explaining the places we are going to go see next week. Three of the places around Camillus could be as low as $3,000 a month compared to Township 5 which would be more like $6,000 a month.  Sounds crazy right? Twice the rent for a hot location!?!?! That can’t possibly be worth it. But if you looked at all of the projected expenses for the shop each month you would see that the rent is not the main driver. As with any shop the inventory is the largest expense.  So here is what it breaks down to:

Assuming each sale is $50 a pop:

I would need 30 sales a day to hit my target income with rent at $3,000

I would need 38 sales a day to hit my target income with rent at $6,000

So here is the survey:  Do you think it be worth it to pay the extra rent for Township  5 in hopes of getting more than 8 additional sales A DAY as a result of location alone?

Cheers!

Advertisements

8 thoughts on “Thursday Survey 9/8/16

  1. Could you gather any data? Are there other bottle shops that you could canvass for a day to see what kind of traffic difference they have? Location is huge, but so is the assumption of an additional 56 sales of $50 per each week :-/

    Liked by 1 person

  2. This also does not account for the lower total sale but higher potential volume or, conversely, for the higher total sale that might come with a more upscale and newer development. I typically spend $100 or more at C’s without batting an eye.

    There are too many variables to be sure of anything. All of this is a leap of faith (unless you ask Don the amazing “trace it back” raccoon). That being said, you have to follow your heart and do what feels best to you and trust that what will come next will be a result of your passion, a little bit of faith in yourself, and a lot of hard work.

    My gut tells me that Township 5 was thrown in our laps for a reason… It’s up to you to decide whether or not you believe that reason is worth exploring.

    Liked by 1 person

  3. Well…there are a ton of other costs that will come into play (which I know you’ve already thought of), and you don’t want to be struggling right off the bat, but if it is something you really want, go with your gut. I know how hard you guys will work it either way.

    I’m impulsive, so I’d jump and go all in for the expensive one. 😉

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s